ABD Başkan Yemin Töreni’ne Obama, Clinton ve Bush!

Eski başkan Barack Obama ve Bill Clinton ile eski ‘first lady’ler Michele Obama ve Hilary Clinton Joe Biden’in yemin merasimine katılmak için Kongre binasına geldiler.
Gündem - 20/01/2021 17:32 A A

ABD Başkan Yemin Töreni’ne Obama, Clinton ve Bush Katılacak! Başkan seçilen Biden’ın da ilk Twitter mesajının aynı şekilde ‘Amerika’da yeni bir gün’ olması dikkat çekti. Trump, devir teslime saaatler kala, Beyaz Saray’dan ayrıldı. Bugün Başkan olarak son konuşmasını yapan Trump yine iddialı ifadeler kullandı ve Biden’a gizemli bir not bıraktı. Cumhuriyetçiler’den ise sürpriz bir açıklama geldi. CNN International, Yüksek Mahkeme’de bomba tehdidi olduğunu ve bunun kısa süreli paniğe yol açtığını bildirdi.

ABD Başkan Yemin Töreni Saat Kaçta?

Amerika kanunlarına göre Amerika yemin töreni seçimin ardından gelen ilk 20 Ocak tarihinde yapılıyor. Açılış konuşmaları yerel saate 11.30’da (TSİ 19.30) başlıyor.

Amerika kanunlarına göre yemin töreni seçimin ardından gelen ilk 20 Ocak tarihinde yapılıyor. Açılış konuşmaları yerel saate 11.30’da (TSİ 19.30) başlıyor.

Törenin tamamlanmasının ardından Biden, önümüzdeki dört yıl evi olacak Beyaz Saray’a geçecek.

ABD BAŞKAN YEMİNİ NEDİR?

Yemin töreni, Amerika’da dört senede bir kasım ayında yapılan başkanlık seçiminin ardından kazanan adayların hem başkan yardımcılığı hem de başkanlık için yemin ettiği ve resmen göreve başladığı görene verilen isim. Tören, başkent Washington DC’deki Kongre binasının önüne kurulmuş olan özel platformda düzenleniyor.

Seçimi kazanan ismin resmen başkan olmasını sağlamayı başaran yemin, şu ifadeleri içeriyor: “ABD Birleşik Devletleri Başkanlığı’nı sadakatle yapacağıma ve ABD Birleşik Devletleri Anayasası’nı en iyi biçimde muhafaza edeceğime, koruyacağıma ve savunacağıma yemin ederim.”

Biden’ın bu sözlerle resmen göreve başlamasının ardından diğer başkanların da yapmış olduğu gibi döneminin önceliklerini anlatacağı bir konuşma yapması bekleniyor.

Biden’dan hemen önce de Kamala Harris başkan yardımcısı olarak yemin edecek. Törenin fotoğrafı bölümünün tamamlanmasının ardından ise kutlamalar başlayacak.

AMERİKA YEMİN TÖRENİ’NDE ESKİ BAŞKANLAR

Eski başkan Barack Obama ve Bill Clinton ile eski ‘first lady’ler Michele Obama ve Hilary Clinton Joe Biden’in yemin merasimine katılmak için Kongre binasına geldiler.

Eski başkan George Bush ve eşi Laura Bush da törene katılacak.

Obama, Joe Biden’a destek mesajını Twitter hesabından paylaştı.

Biden, Obama idaresinde başkan yardımcısıydı.

Törene, Donald Trump yönetiminin başkan yardımcısı Mike Pence de katılacak.

Gündem - 17:32 A A
BENZER HABERLER