Bill Gates Yeni Yatırımı Dünyanın Gündeminde!

Bill Gates ’in çok sayıda tarım arazisine sahip olması şaşırtıcı değil. Bill Gates yeni yatırım ile dünyanın gündemine oturdu.
Dünya - 17/01/2021 14:41 A A

Bill Gates , ABD’deki araziler üzerine yapılan son çalışmaların açıklandığı rapora göre Amerika’li milyarder iş adamı Bill Gates’in 242 bin dönümlük arazileri var. 121 milyar dolarlık serveti olan Gates’in tarım arazilerine neden bu kadar çok yatırım yapmış olduğu belli değil, ama bu yatırımın iklim değişikliği ile bağlantılı olabileceği düşünülüyor.

İkinci sırada 190 bin dönümlük araziyle Wonderful Company’nin kurucu ortakları Stewart ve Lynda Resnick yer almakta.

121 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin dördüncü iş insanı olan Gates’in arazilerinin en büyükleri Louisiana’da 69 bin 71 dönüm, Arkansas’ta 47 bin 927 dönüm ve Nebraska’da 20 000 588 dönüm olarak öne çıkıyor.

300 Milyon Dolarlık Araştırma

Bill Gates’in çok sayıda tarım arazisine sahip olması şaşırtıcı değil. 2017’de Bill ve Melinda Gates Vakfı, Asya ve Afrika’daki düşük gelirli çiftçilerin iklim değişikliğine uyum sağlamasına yardım edecek araştırmaları desteklemek için üç yıl içinde 300 000 000 dolar verdi.

Bill Gates Kimdir?

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 1955 senesinde Seattle’da dünyaya geldi. Başarılı bir avukatın oğlu olan Gates, bir hayli zengin bir ailenin çocuğuydu. Elindeki kaynakları doğru kullanarak ve sıkı çalışarak “Amerikan Rüyası”nı gerçeğe dönüştüren Bill Gates’in girişimcilik kariyerini, Microsoft yolculuğunu ve hayatını mercek altına aldık.

Elbette hiçbir başarı kolay elde edilmiyor. Bill Gates, bu günlere gelene kadar bir hayli uzun ve zorlu bir yoldan geçti ve tüm bunlar olurken şans azıcık da olsa onun yanındaydı. 1975 senesinde kurmuş olduğu Microsoft’u hızlı bir şekilde büyüterek kısa sürece serveti multimilyarder seviyesine ulaşan Gates, tek bir vizyon üzerinden işini büyüttü: Her eve bilgisayar sokabilmek. Peki Bill Gates kimdir? Gelin onu biraz daha yakından tanıyalım.

Bill Gates ‘in İlk Yazılımı: Traf-O-Data

Seattle’da gittiği Lakeside School’da bilgisayarla tanışan Bill Gates, sıklıkla dersleri ekerek bilgisayar odasında vakit geçirmeye başladı. İlk olarak, General Electric isminde bir program yazan Gates bilgisayara karşı tic-tac-toe oynatan bir yazılım geliştirdi. Daha sonrasında sınıf arkadaşı Paul Allen ile birlikte çalışmalara başladılar ve kısa bir süre içinde Seattle’daki trafik akışını hesaplayan Traf-O-Data isimli programı geliştirdiler ve 20.000 dolar kazanmayı başardılar.

Microsoft Nasıl Kuruldu?

Bill Gates henüz lisedeyken tüm “World Book” Ansiklopedi serisini okudu. Evet, hepsini.

Bilgisayara olan merakı, SAT’de 1600 üzerinden 1590 puan alması ve biraz da babasının etkisiyle, 1973 senesinde Harvard’a kabul gören Gates, bu prestijli okulda derslere katılmak yerine zamanını poker ve video oyunları oynayarak geçirdi. Tüm bu durum eski ortağı Paul Allen’ın ona gösterdiği bir makale sonrasında değişti. Dünyanın ilk mikrobilgisayarı Altair 8800 hakkında bilgi sahibi olan Gates ve Allen burda bir fırsat gördüler ve bilgisayarın Meksika’daki üreticisi MITS’i arayarak Altair için bir hayli popüler bir programlama dili olan BASIC’e sahip olduklarını söylediler. Altair’in üreticileri bu programla ilgilendiler ve denemek istediklerini belirttiler.

Ancak Paul ve Bill’in elinde herhangi bir program yoktu. Bunun üzerine okula dönüş yapan Gates, Allen ile sabah akşam Harvard’ın laboratuarlarında program üzerine çalışmaya başladı. Ellerinde Altair isimli bilgisayardan olmadığı için yazılımın çalışıp çalışmayacağı hakkında en ufak bir fikirleri yoktu. Allen, Meksika’ya gittiğinde dahi programın çalıştığına dair bir kanıtları yoktu. Ancak şansları yaver gitti ve program çalıştı. Bunun üzerine Bill Gates Harvard’ı bıraktı ve ortağı Allen’ın yanına Meksika’ya gitti.

Microsoft Nasıl Dünya Devi Oldu?

Meksika’ya taşındıktan kısa süre sonra, MITS kapandı. Ancak, bu durum Microsoft’u etkilemedi. O dönemde, ikili aralarında Apple’ın da olduğu başka teknoloji firmalarına yazılım hizmeti veriyorlardı. Meksika serüvenlerini 1979’da sonlandırarak Seattle’a taşınan ikili, Microsoft’un altın dönemi için döndüklerini o vakitler bilmiyorlardı. Bill Gates, IBM’in yeni bilgisayarlarının yaşadığı yazılım sıkıntısını öğrenmesi üzerine küçük bir girişim gerçekleştirdi. 50.000 dolara mal olan bir yazılım altyapısını satın aldı. Onu MS-DOS (Microsoft Disk Operating System) haline getiren Gates, IBM’e satışını gerçekleştirdi. Böylesine olağanüstü bir iş planının arkasındaki deha olan Bill Gates, diğer bilgisayar firmalarına satabilmek adına lisansı da elinde tuttu ve Microsoft’un engellenemeyecek yükselişi böyle başladı.

Gates’in öngördüğü üzere, IBM satışından sonra diğer bilgisayar şirketleri de aynı teknolojiyi ellerinde bulundurmak istediler ve kendi yazılımlarını yazmaktansa daha ucuza mal olacak olan MS-DOS’u kütüphanelerine eklemeye karar verdiler. Bunun neticesi olarak MS-DOS sektörün standart yazılımı haline geldi ve Microsoft’un satışları yalnızca bir yılda 7 000 000 dolardan 16 000 000 dolara yükseldi.

Dünya - 14:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.