Doğalgaz Yardımı Nedir? Başvuru Ekranı! E Devlet! Şartlar?

İçeriğimizin devamın da; Doğalgaz yardımı nasıl alınır? Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır? Doğalgaz yardımı için nereye başvuru yapılır? Doğalgaz yardımı nedir? Doğalgaz belediye ve sosyal dayanışma vakıfları arasındaki ilişki gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.
Ekonomi - 19/11/2023 06:58 A A

Doğalgaz yardımı , özellikle kış mevsiminde kullanımın artması ve maddi durumu yetersiz kalan vatandaşlar için yapılan sosyal yardımlardan bir tanesidir. Maddi geçimini sağlamakta zorlanan aileler için belediyeler ve sosyal yardımlaşma vakıfları destek vermektedir. Bizler de sizler için ekonomik sorun yaşayan , kış aylarında yüksek gelen doğalgaz faturalarını ödemekte zorluk çeken aileler için yapılan yardımların başvuru şartlarını , nasıl başvuru yapılacağını ve tüm detayları araştırdık.

Doğalgaz Yardımı Nedir? Sosyal Yardım!

Doğalgaz yardımı, ısınma ihtiyaçlarını doğalgaz kullanarak yapan ailelere verilen fatura yardımıdır. Askıda Fatura Projesi adı altında doğalgaz kullanıcısı olan ve ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ailelere yapılan bir yardımdır. Belediyeler ve Sosyal yardımlaşma vakıfları odun , kömür yardımları yapmaktadır. Bu çoğu vatandaş tarafından bilinmektedir. Bu fatura yardımı projesi de ısınma ihtiyaçlarının giderleri konusunda halkı desteklemektedir.

Koronavirüs salgını sebebi ile ekonomisi bozulan , işsiz kalan ve geçimini sağlamakta güçlenen ailelerin sayısı salgın sebebi ile daha çok arttı. İstanbul şehrinde başlayan bu yardımlaşma şu şekilde devam etmektedir. İhtiyaç sahibi olan aile gerekli evrakları hazırlayarak, ihtiyacı olduğunu kanıtlar. Başvurusunu gerçekleştirir.

Örneğin: İstanbul “Askıda Fatura Projesi” şu şekilde işlemektedir. Belediye aracı bir kurum gibi çalışmaktadır. İhtiyaç sahipleri ile hayırsever vatandaşları buluşturur. Hayırsever , maddi gücü yerinde olan vatandaşlar kış mevsiminde ihtiyaç sahiplerine destek vermektedir. Doğalgaz Faturası ödemelerinde maddi olarak destek olmaktadır.

Ayrıca Su Faturası yardımı da bulunmaktadır. Muhtarların, mahalle sakinleri listesinde “Muhtaç” durumda görünen vatandaşlara su faturası ödemelerinde de destek verilmektedir.

İçeriğimizin devamın da; Doğalgaz yardımı nasıl alınır? Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır? Doğalgaz yardımı için nereye başvuru yapılır? Doğalgaz yardımı nedir? Doğalgaz belediye ve sosyal dayanışma vakıfları arasındaki ilişki gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğalgaz yardım Pandemi süresinde maddi sıkıntılar yaşayan aileler için yapılan sosyal yardımlardan bir tanesidir. Ekonomik sorunlarla mücadele eden ve kış aylarında ısınma ihtiyacının karşılanması sebebi ile vatandaşlar devletten ısınma ihtiyacı konusunda beklentilere girmişti. Beklentiler , boşa çıkmadı ve bu konuda yardım eli uzatıldı.

Gelen yüksek fatura miktarları ve ödeme konusundaki yetersizliklerden sonra müjde geldi. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar başvurularını bulunduğu bölgedeki Belediye Hizmet Binalarına ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine elden başvuru yapabilirler. Ayrıca belediyeler şu yardımları da yapmaktadır;

 • -Doğalgaz Fatura Yardımı,
 • -Elektrik Fatura Yardımı,
 • -Su Fatura Yardımı.

Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? – Fatura Yardımları!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğal gaz yardımından yararlanmak isteyen dar gelirli aileler, müracaat için ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekmektedir.

Belediyelerden fatura yardımı alan kişiler hem de diğer sosyal yardımlardan da faydalanabilmektedir. Belediyelerin dar gelirli yurttaşlara sunmuş olduğu başka yardımlar da vardır. Bu yardımlar ise şöyledir;

 • -Gıda Yardımı (Erzak Yardımı),
 • -Giysi Yardımı,
 • -Mobilya ve Eşya Yardımı.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu! İstenen Bilgiler Nelerdir?

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu; yardım almak için belediyelerin veya vakıfların doğal gaz yardım müracaat formunu doldurması gerekir. Sosyal yardım formlarında, müracaat sahibi ile alakalı bir takım sorular bulunur. Bu formda aylık kazanç, meslek gelir, gider, aylık fatura ödemelerine dair sorulardan oluşur. Formda bulunan sorulara doğru ve eksiksiz cevap vermelisiniz. Sonrasında müracaatlarınız belediye ve sosyal hizmetlerdeki yetkili kişiler tarafından incelemeye alınacaktır.

Yapılan inceleme sonucuna göre yardım alıp, alamayacağınıza karar verilmektedir. Muhtaç olduğunuzun ispatlanması durumunda, yardım almaya hak kazanırsınız. Eğer verilen bilgilerde yanlışlık ve eksiklik olduğu zaman hukuki bir ceza sistemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Doğalgaz Yardımı başvuru formunu dolduran ve formda belirtilen ve istenen evraklar ise aşağıdaki gibidir. Bu belgelerin istenme sebebi ise kanıt niteliğindedir. Form bilgilerinizdeki , girmiş olduğunuz her şeyi doğrulama amacındadır. İşte yardım başvurusu için istenen evraklar şunlardır;

 • -TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • -Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • -İkametgah belgesi
 • -Aile bireylerine dair gelir belgesi
 • -Fakirlik belgesi (Muhtarlıktan alınabilir)
 • -Doğalgaz fatura yardım başvuru formu
 • -Engelliler için 2022 engelli raporu
 • -Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu

Başvuru Kimler Yapabilir? Kimler Yararlanabilir?

Yardım başvurusu yapmak için aranan şartları sizler için aşağıda liste halinde paylaşacağım. Eğer sizlerde aşağıdaki listedeki grupların içerisindeyseniz hemen başvuru için gerekli evrakları hazırlayıp , belediyelere ve ya sosyal yardımlaşma binalarına giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru hakkına sahip olan kişiler aşağıdaki gibidir;

 • -Hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün altında kalan yoksul ve dar gelirli haneler başvurabiliyorlar.
 • -İşi olmasına rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar
 • -Muhtaç, işsiz, engeliler, eşi vefat etmiş geliri olmayan dul kadınlar
 • -Çalışmasına engel kronik hastalığı olanlar
 • -Afetzedeler, muhtaç asker, şehit ya da gazi yakınları

Yardım Ne Kadar? 2023-2024

Doğalgaz yardımı ne kadar; Belediyeler tarafından sağlanan indirimler, belediyelerin bütçesine göre değişkenlik göstermektedir. Verilecek olan yardımlar, hanede yaşamakta olan kişi sayısına, ailenin gelirine göre de farklılık göstermektedir. Yapılan yardımlar için, belli yüzdelik oranlarda indirim yapılmaktadır.

Doğalgaz Yardımı E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Ekranı!

E devlet sistemi üzerinde yardım için başvuru ekranı yoktur. Yukarıda bahsettiğimiz gibi elden gerekli yerlere şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Ancak kömür , odun yani yakacak yardımı ihtiyacınız varsa bunun için e-devlet sistemi üzerinden başvuru ekranı oluşturulmuştur. Yakacak yardımı için başvuru ekranına ulaşmak için tıklayınız.

Isınma da temel ihtiyaçlarımızın arasına girmektedir. Yaşama hakkı içerisinde bulunan temel ihtiyaçlar listesinde yeri olan ısınma ihtiyacı karşılanması gereken bir ihtiyaçtır. Sizlerin de maddi durumu , ihtiyacınızı karşılamaya yetersiz kalıyorsa, lütfen yukarıda anlatıldığı gibi başvuru evraklarını hazırlayıp, gerekli yerlere müracaat yapınız.

Süt Yardımı Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Ne Kadar!

Ekonomi - 06:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • top ntf 19/11/2023 07:46

  Build and manage your DAO using the fastest-growing, safest, and most convenient solution on the market. https://xdao.pages.dev