SOLO TÜRK – TÜRK HAVA KUVVETLERİ HAKKINDA BİLGİLER

Türk Hava Kuvvetlerinin 100.’üncü kuruluş yıl dönümünde Türk Milletine armağan ettiği yeni bir değerdir. Solo Türk ’ün grafik tasarımında Devletimizin, Türk Milletinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin en değerli ve anlamlı sembolleri yer almıştır.
Genel - 15/11/2020 22:55 A A

Solo Türk , Türk Hava Kuvvetlerinin sahip olduğu modern ve yüksek performanslı F-16 uçağının kabiliyetlerini, kullanımı için gereken yüksek seviyedeki bilgi ve beceriyi daha da geliştirerek her geçen gün bir adım ileriye giderek bunu görsel bir şölen haline çeviren gösteri ekibine Solo Türk denir.

Solo Türk adından belli olduğu gibi “Yalnız Türk” anlamına gelmektedir. Gösterilerde F-16 C Blok-30TM uçağı kullanılır. Uçakta sadece pilot barınır. Uçuşlar tek kişilik seferler olarak yapılır. Uçak üzerinde boya haricinde herhangi bir değişiklik yapılmamış olup diğer F-16’lar gibi her türlü göreve planlanabilmektedir.

Ayrıca Solo Türk pilotları; gösteri uçuşları dışında her daim harbe hazırlıklıdır. Olası bir savaş durumunda görevlerini yerine getirebilecek kapasiteye ve arzuya sahiptir.

Solo Türk Ne zaman ve Niçin Kuruldu?

Türk Hava Kuvvetlerinin 100.’üncü kuruluş yıl dönümünde Türk Milletine armağan ettiği yeni bir değerdir. Solo Türk ’ün grafik tasarımında Devletimizin, Türk Milletinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin en değerli ve anlamlı sembolleri yer almıştır. Gökyüzünde; Devletimizi , Türk milletini ve Türk hava kuvvetlerini gururla temsil ediyor ve etmeye devam edecektir.

Grafik Tasarımındaki Renkler Neyi İfade Etmektedir?

Uçağın Altındaki Ay ve Yıldız’ın Altı Renkli olması:

Ulusal simgemizi göklerde dalgalandıran Türk Hava Kuvvetlerinin, Türk Milletinin onur timsali olan bayrağımıza ve temsil ettiği manaya bağlılığını ve verdiği değeri göstermektedir.

Uçağın üstündeki gümüş renkli yıldız:

Türkiye Cumhuriyetinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin 21’inci yüzyılın yıldızı olma idealini simgeler.

Kanadının üzerinde görülecek olan mat siyah üzerine parlak siyah renkte yerleştirilmiş kartal;

havacıların ruhundaki özgürlüğü ve kararlılığı simgeler. Uçağın burun kısmına doğru uzanan siyah ve gri çapraz çizgiler ise havacıların hızlı düşünme ve karar verme, sürekli ilerleme ve sınır tanımama gibi niteliklerini anlatır.

Sonuç olarak tasarımında toplam 3 renk kullanılmıştır. Gümüş renk; değer anlamına , Siyah Renk; gerilim anlamına ve Altın renk ise güç anlamına gelmektedir.

Soru : Gösteri pilotları nasıl seçildi?
Tek F-16 Gösteri Uçuşu pilotları, istekli tüm F-16 pilotları arasından, tecrübesi, uçuş saati toplamı, uçuş kariyerindeki performans gibi birçok kriter değerlendirilerek Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından seçilmiştir.

Soru : Bu uçak harekat görevlerinde de kullanılabilecek mi?
Uçak gösteri harici dönemlerde bağlı olduğu 141 Filo Komutanlığı’nda harekat ve eğitim görevlerinde kullanılacaktır.

Soru : Bir F-16’nın bu şekilde boyanarak akrobasi uçağı haline dönüştürülmesi onun harekat yeteneğini olumsuz yönde etkiledi mi?
Solo Türk uçağında boya haricinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Kanat uçlarındaki duman gereçleri gösteri uçuşları için takılmaktadır. Harekat yeteneğinde bir kısıtlama olmamıştır.

kaynak:https://www.soloturk.tsk.tr/

Genel - 22:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.