Sosyal Ekonomik Destek Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? SED Ne Kadar?

Sosyal Ekonomik Destek Yardımı kısaca SED Yardımı olarak bilinmektedir. SED yardımını, ailenin çocuklarının ihtiyacı olan gereksinimleri karşılayamayan veya karşılama konusunda zorluk çeken ailelere verilmektedir. Sosyal yardımlardan farklıdır. Sosyal yardımlarda maaş bağlanırken, SED yardımında maaş bağlanmaz.Sosyal Ekonomik Destek Yardımı ailelerin yaşam kalitesini arttırmak için başlamış bir projedir. Bu projede bir çok çocuğun ihtiyaçlarını karşılama amacı vardır. Başarılı olan bir projedir. Bir çok çocuğumuz sosyal ekonomik destek projesi ile ihtiyaçlarını giderebilmiştir.
Ekonomi - 08/05/2021 00:07 A A

Sosyal Ekonomik Destek Yardımo (SED) Yardımı başvurusu ile alakalı detaylar bireyler tarafından merak ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, SED ödemelerinin yapılacağı tarih ile alakalı açıklama gerçekleştirdi. Peki SED yardımı başvurusu nasıl yapılır? SED ödemesi nedir ve ne zaman yatırılacak 2021?

Sosyal Ekonomik Destek Yardımı kısaca SED Yardımı olarak bilinmektedir. SED yardımını, ailenin çocuklarının ihtiyacı olan gereksinimleri karşılayamayan veya karşılama konusunda zorluk çeken ailelere verilmektedir. Sosyal yardımlardan farklıdır. Sosyal yardımlarda maaş bağlanırken, SED yardımında maaş bağlanmaz.

Sosyal Ekonomik Destek Yardımı ailelerin yaşam kalitesini arttırmak için başlamış bir projedir. Bu projede bir çok çocuğun ihtiyaçlarını karşılama amacı vardır. Başarılı olan bir projedir. Bir çok çocuğumuz sosyal ekonomik destek projesi ile ihtiyaçlarını giderebilmiştir.

Sosyal Ekonomik Destek (SED) Başvuru Şartları Nelerdir?

SED Yardımı almak isteyen ailelerin bir çok yerine getirmesi gereken şartlar vardır. Bu şartları sizlere aşağıda maddeler halinde paylaşacağım;

 • Sosyal hizmetler kuruluşunda hayatını devam ettiren çocukların haklarında bakım tedbiri kararı verilmesi durumunda ailesi veya yakınları yanına verilebilecek olması
 • Yoksulluk düzeyinde maddi zorluklar nedeniyle korunmaya muhtaç durumuna düşebilecek çocukların haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın SED hizmetinden yararlandırılarak ailesi ya da yakınları tarafından bakılabilmesi,
 • Bakım tedbiri kararı verilen fakat yaş sınırı tamamlayan sosyal hizmet kuruluşlarından ya da koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna ya da eğitimlerine devam etmekte olan gençlerin bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşebilmesi,
 • Olağanüstü bir felaket, doğal afet, hastalık ya da kaza geçirerek belli bir süre kendini ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılanmaması durumda,
 • – Hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlar sebebiyle sorumluluğu altındaki çocuklara bakılamaması gereklidir.

SED Başvuru Nasıl Yapılır?

Yardım başvuruları, e devlet üzerinden yapıldığı gibi İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlükleri’ne de yapılabiliyor.

İl Müdürlüğüne veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine bireysel olarak giderek yazılı dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Yetkili personeller tarafından size iletilen formu doğru bir şekilde doldurmak zorunluluğu vardır. Tüm incelemeler bittikten sonra başvurunuz onaylanır. Onay sürecisini arayarak sorabilirsiniz.

Pandemi sürecinde ise dijital ortamlardan başvuru yapabilmek herkese büyük bir kolaylık getirdi. SED yardımını da internet üzerinden yapabilirsiniz. Vatandaş olarak bir çok resmi işlerimizi gerçekleştirdiğimiz e-devlet uygulamasından veya resmi internet web sitesinden kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru durumunu da yine e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

 • Dilekçe,
 • T.C. Kimlik Numarası beyanı,
 • Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi,
 • İş-kur ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler istenilir. Meslek başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacı ile başka incelemelerde da bulunabilir.

E-Devlet üzerinden başvuru yapmak isterseniz. Başvuru ekranına kısaca ulaşmak için tıklayınız.

SED Ödemeri Ne Kadar?

SED ödemesi, Sosyal Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik gereği belirlenen katsayılar çerçevesinde yapılır. Memur maaş katsayısının artışına bağlı şekilde verilen ekonomik destek miktarında artış sağlanır.

Maddi Yardım Yapan Vakıflar Nelerdir? Şartlar Neler? Öğrenmek için tıklayınız.

Sosyal Yardımlaşma Öğrenci Parası Nasıl Alınır? Öğrenmek için tıklayınız.

Ekonomi - 00:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • Nafiye Daşdan 11/04/2022 19:01

  Merhaba efendim benim yardıma ihtiyacım var benim hiç gelirim yok efendim eşimin getirdiği bize yetmiyor sizlerden gıda erzak yardımına ihtiyacım var efendim sizlerden rica ediyorum saygılarımla selamlıyorum hayırlı ramazanlar diliyorum