Tavla ve Satranç Hikayesi Şaşıracaksınız! Hayat Şanstır!

Tavla üzerinde bulunan 4 köşe , mevsimleri işaret eder. Tavla üzerindeki 6’şar hane 12 ay olduğunu gösterir. Tavla oyunundaki toplam pul sayısının 30 olması ise gün sayısına denk olacak şekilde bir ayı temsil etmektedir. Tavla oyununda bulunan siyah ve beyaz renklerde gece/gündüz , karşılıklı 12 hane ise bir günün 24 saat olduğunu simgeler.
Araştırma-Bilim - 19/11/2023 07:07 A A

Tavla ve Satranç Hikayesi: Tavla oyunu 1400 yıl önce Pers İmparatorluğu döneminde tasarlanan bir oyundur. Tavla oyununu tasarlayan kişi ise dönemin Pers İmparatorunun baş veziri Buzur Mehir’dir. O dönemlerde dünyanın en popüler ve en çok oynanan oyunlarından biridir. Buzur Mehir tavla oyununu tasarlarken zaman kavramını ele alarak tasarlamıştır.

Oyunun zamana böylesine direnmesi son dereceli etkili olmuştur. Senenin birliği esas alınarak tavla bir tanedir. Tavla üzerinde bulunan 4 köşe , mevsimleri işaret eder. Tavla üzerindeki 6’şar hane 12 ay olduğunu gösterir. Tavla oyunundaki toplam pul sayısının 30 olması ise gün sayısına denk olacak şekilde bir ayı temsil etmektedir. Tavla oyununda bulunan siyah ve beyaz renklerde gece/gündüz , karşılıklı 12 hane ise bir günün 24 saat olduğunu simgeler.

Tavla ve Satranç- Hint İmparatorunun Hediyesi

O dönemlerde Hint imparatoru, satranç oyununu Pers imparatoruna hediye olarak göndermek ister. İmparatorluğundaki kişilerin zeka ve becerilerini kanıtlamak hedefindedir. Tasarlanan bu oyunun kudretini göstermek ister. Bir mektup ile birlikte satranç oyununu Pers imparatoruna hediye olarak gönderir. Fakat oyun hakkında bilgi vermez. Sadece ufak bir mesaj yazmıştır;

Pers İmparatoruna;

Kim daha çok düşünüyor,

Kim daha iyi biliyor,

Kim daha ileriyi görüyorsa,

O kazanır.

İşte hayat budur…

Tavla ve Satranç Hikayesi – Pers İmparatorunun Hediyeye Cevabı

Pers imparatoru o dönemin en bilgili veziri olan Buzur Mehir ile bu hediyeyi ve mesajı paylaşmak ister. Buzur Mehir’den hediye olarak gönderilen bu oyunun mantığını çözmesini ister. İstekleri daha bitmemiştir. Pers imparatoru bu hediyenin altında kalmamak için vezirden oyunu çözmesinin ardından karşı hediye olarak yeni bir oyun tasarlamasını ister.

Vezir haftalarca çalışır ve imparatorun karşısına çıkar. Oyundaki her taş hareketini ve oyunu çözdüğünü belirtir. Oyunu çözdükten tam 10 gün sonra ise tavla oyununu icat eder ve imparatora sunar. Hint imparatoruna tavla oyunu ile birlikte şu mesajı gönderir;

Hint İmparatoruna;

Evet, Kim daha çok düşünüyor,

Kim daha iyi biliyor,

Kim daha ileriyi görüyorsa,

O kazanır.

Ama biraz da şanstır!

İşte Hayat budur…

Tavla ve Satranç Hikayesi Pers imparatoru ve Hint İmparatoru arasındaki zeka ve kudret üstünlüğü kurmak için ortaya çıkmıştır. Bu tatlı rekabet bizlere günümüzde bile oynanan tavla oyununu sunmuştur.

Penisilin İlacı Kim Buldu? Gerçek Hikayesine Şaşıracaksınız! Öğrenmek için hemen tıklayınız.

Bulunmaz Hint Kumaşı Hikayesi Şaşıracaksınız! Öğrenmek için hemen tıklayınız.

Araştırma-Bilim - 07:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

  • top ntf 19/11/2023 07:48

    Build and manage your DAO using the fastest-growing, safest, and most convenient solution on the market. https://xdao.pages.dev