"Devlet Yardımlarından Yararlanmak İçin Doğru Adres! 💰💻 Merhaba takipçilerimiz! Bu hesap, devlet tarafından sunulan yardımlardan yararlanmak isteyen herkes için doğru adrestir. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardımcı olmak amacıyla güncel ve doğru bilgiler sunuyoruz. E Devlet üzerinden nasıl başvuru yapılır, hangi şartların sağlanması gerektiği, başvuru süreci hakkında en detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Haydi birlikte devlet yardımlarından yararlanalım! 🙌"
Ana Sayfa Genel, Gündem 22 Aralık 2020 406 Görüntüleme

Yeni Para Birimi Afrikayı Sömürgeden Kurtaracak!

Yeni Para Birimi Afrikayı Sömürgeden Kurtaracak!

Yeni para birimi Afrika’daki Fransa sömürgesini nasıl kurtaracak. Fransız Sömürge İmparatorluğu, 1950 yılında Fransız dış ticaret hacminin %60’ını temsil ediyordu. Afrika’daki Fransız sömürgeleri franga adı altında Fransız sömürge ülkelerine dayatılan para biriminin adı “Franga” olarak değiştirildi. Fransa bu para birimini kullanan ülkelere tüm döviz ve rezervlerinin %50’sinden fazlasını Fransa hazinesinde tutması şartını dayatıyor.

2012’de bu oran %65’lere çıkmıştı. Bu oran bile Fransa’ya yetmiyor. Paranın getirdiği borsa karı da Fransa’ya gidiyor. Afrikalı ülkelerin bağımsızlıkları sonrası sömürgeye karşı durmaya çalışan “Afrika, Afrikalılarındır!” düşüncesi ile bir direniş başladı. Bu direnişi destekleyen afrikalı liderlere suikastler gerçekleşmeye başladı.

Düşünün 1945-2005’e kadar olan bu süreçte 130’dan fazla Fransız müdahalesinin olduğu bir kıta burası. Soğuk savaşın sona ermesi ile 8 Batı Afrika ülkesi fransız sömürgesinden kurtulmak için yapılan anlaşmalar yaptı. İlk kez somutlar adımların atıldığı anlaşma gerçekleşti. 2020’de para birimi EKO’ya geçilmesi konusunda anlaştılar. Fransa’nın sömürgesinin adını taşıyan Frang yerini EKO’ya bırakarak anlaşma yoluna varıldı.

yeni para birimi eko ile batı afrika sömürge

Yeni Para Birimi: EKO

“Afrika Fransız Sömürgeleri (CFA) frangının” serüveni, 26 Aralık 1945’te Fransa’nın Afrika’daki iki sömürge bölgesinde bu para birimini tedavüle sokmasıyla başladı.

Batı Afrika ve Orta Afrika’da “frank bölgesi” alanında kullanımda olan para birimi, 1958’de “Afrika Fransız Topluluğu” adını aldı. Ülkelerin bağımsızlığını kazandığı 1961-1962’de ise sömürge para biriminin adı “Afrika Finansal Topluluğu frangı” olarak değişti.

Afrika ülkelerinin bağımsızlığını kazanmasıyla o dönem Fransız frangı ile sabit paritede tutulan CFA frangı da eleştirilmeye başlandı.

Hemen ardından Fransa Cumhurbaşkanı Macron, geçen sene tam da bu gün Fildişi Sahiline giderek mevkidaşı ile kameraların karşısına geçti. Para biriminin değişmesini kabul eden Fransa hakkında herkes şok olmuştu. Fransa neden bunu kabul etti sorusu akıllara kazındı. Çünkü; Fransa ülkeler üzerinde daha fazla kuramayacağını anladı.

Anlaşmaya göre; “Afrika ülkelerdeki sömürge anlayışındaki afrika ülkelerinin döviz rezervlerinin %50’sinin Fransa’da tutulacak.” madde kaldırıldı.Ancak Fransa bu sefer de para biriminin Euro ile prantör rolünü üstlenmesi şartını dayattı. Buna karşılık Nijerya’nın Abuca yönetimi 8 Batı Afrika ülkesinin ortak yol haritası netleşmedi. Nijerya yönetimi ise projeyi erteleme talebinde bulundu. Nijerya Fransa’nın müdahalesine karşı çıkan eko para birimine geçmeyi düşünen en büyük ülke konumundadır. Nijerya ve Batı Afrika ülkeleri Fransa sömürgesinden kurtulmaya başladı. İlerleyen günlerde daha somut anlaşmalar olacak ve Afrika sömürgeden kurtulacak!

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil